Na chorvátsky Krk s Ducati

V decembri sme stihli rýchly trip na chorvátsky ostrov Krk, na ktorom sme testovali DUCATI ADVENTURE motocykle, a to presnejšie modely Desert X a Multistradu V4 Rally. Spoločnosť a dokonalé zábery z tripu nám robil a jeden z najlepších motocyklových fotografov a kameramanov Jakub  z ENDURO ACADEMY. A tak vďaka nemu vzniklo niekoľko skutočne dobrých fotiek a aftermovie, ktoré už čoskoro uvidíte na našom YouTube kanály.

Mal som možnosť vidieť nikoľko videí a recenzií, ako jazdia Ducati, ale ako sa hovorí: “Lepšie raz pridať, ako 100x počuť, ako niekto pridal” ;))

Tento článok nie je o podrobných recenziách daných motoriek, tých si viete na internete nájsť množstvo. Chcem  sa s vami podeliť o moje postrehy a hlavne zazdielať s vami zopár skvelých momentov.

Existuje univerzálna motorka ?

Ó áno a je ňou DESERT X. Každý, kto miluje moto-cestovanie spojené s jazdou v teréne (ja som živým príkladom), stále hľadá čo najviac univerzálnu motorku, ktorá zvládne dlhý presun po ceste, poskytne komfort, je zábavná na asfaltových presunoch a v horských priesmykoch a môže jazdiť v teréne a k tomu, ako bonus, môžete na nej cestovať aj vo dvojici. A toto podľa mňa Ducati Desert X zvláda. Silný motor s obsahom  937cc a výkonom 110 koní oproti konkurencii s menším obsahom zaručuje neskutočnú zábavu na ceste. Občas máte pocit, že idete na cesťáku kríženom s motardom . (Mne osobne tento pocit chýba pri Tenere alebo Tuaregu). Veľký bonus je aj tempomat a širšia zadná časť sedadla, ktorá zaručuje možnosť podniknúť aj trip vo dvojici.

Vďaka viacerým jazdným režimom si viete presne navoliť, čo potrebujete; od mestskej premávky, cestou na kávičku, race režim na asfalt kde sa zapotíte a režim enduro a rally, ktorý mimo asfaltu zaručuje nirvánu pre každého enduráka. Jazda v teréne je vďaka úzkemu stredu, dobre uloženým stupačkám a volantu veľmi pohodlná a prirodzená, k tomu skvelý podvozok a výkon na rozdávanie posúva jazdu mimo cesty na úplne iný level. K tomu všetkému si Desert X ešte stále ponecháva relatívne veľmi slušnú hmotnosť, okolo 223 kg, s plnou 21-litorvou nádržou, ktorá je tiež oproti konkurencii viac než slušná. Takže za mňa je Desert X naozaj jedna z najviac, ak nie najviac, univerzálnou motorkou na trhu.

 

Motorka musí byť ľahká a bez elektroniky, inak je ťažká, nudná a premodernizovaná rároha. V tejto domienke som aj ja žil dosť dlho, kým som nesadol na Multistradu V4 Rally a pochopil, ako veľmi som sa mýlil. Písať o jazde na ceste asi nemá ani význam, jazdné režimy, 170 koní maximálne pohodlie k tomu dokonalý podvozok, komfort a tak ďalej, to všetko som si myslel že bude super, ale v reáli je ešte lepšie. Po jazde na tejto motorke som pochopil, ako niekto môže za deň spraviť po ceste 1 000 km a byť v pohode :)) Čo ma ale šoklo najviac bola jazda v teréne. Dokonalé dávkovanie výkonu v režime enduro zaručuje, že jazda mimo cesty je úplne plynulá, skvelá je aj stavba motocykla. Nikdy by mi nenapadlo, že tak veľká a cestovná motorka bude v teréne tak dobre ovládateľná a aj pri jazde v stupačkách.  Podvozok robí skvelú prácu a vďaka vyváženosti je ovládanie aj napriek váhe cca 260 kíl až neuveriteľne jednoduché. 

Ako som spomínal, už čoskoro dáme von aj video, ktoré bude určite top :)) Zatiaľ si prezrite náš fotoreport a sledujte naše sociálne siete aby vám nič neušlo.

A mimochodom, ostrov Krk, ktorý je len pár hodín po diaľnici zo Slovenska, ponúka krásne panoramatické jazdy popri pobreží, šotoliny aj asfaltové cesty no aj pamiatky, ktoré sa opatí vidieť Takže odporúčam 🙂